اخبار > ریل گذاری صادرات محصولات دانش بنیان تکمیل می شود  چاپ        ارسال به دوست

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آیین افتتاح نخستین خط تولید خشک کن های انجمادی دارویی و غذایی:

ریل گذاری صادرات محصولات دانش بنیان تکمیل می شود

 معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت:  حمایت از صادرات محصولات دانش بنیان و صنعتی فناور از اولویت های  معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری است.  به زودی مسیر صادرات محصولات این شرکت ها  در سال جاری تکمیل می‌شود.

 
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری  در آیین رونمایی خط تولید  صنعتی خشک کن های انجمادی دارویی و غذایی تولید شده توسط یک شرکت دانش بنیان داخلی گفت:  یکی از اولویت های جدی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری توسعه صادرات محصولات  صنعتی و دارای ارزش افزوده بالای  شرکتهای دانش بنیان و فناور است و   برنامه های حمایتی منجر به تسهیل فرآیند حرکت این شرکت ها در مسیر صادرات خواهد شد.

وی ضمن اشاره به راهبرد معاونت علمی و فناوری  برای رونق صادرات شرکت های دانش بنیان گفت: سازوکار صادرات محصولات دانش بنیان با کالاهای سنتی متفاوت است و از محصولات دانش بنیان در قالب کریدور صادرات محصولات دانش بنیان حمایت می شود.

 ستاری در این مراسم با اشاره به توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی در رفع نیاز  محصولات صنعتی عنوان کرد:  شرکت های دانش بنیان و فناور در مدت زمان کوتاه می توانند به مدل توجیهی از توسعه دست پیدا کنند؛ خوشبختانه این واحد صنعتی  دانش بنیان، نمونه موفقی از  شرکت هایی به شمار می رود که با تولید تجهیزات  فرآوری مواد غذایی و دارویی زمینه  ایجاد ارزش افزوده بالا و رفع یکی از نیازهای صنعتی کشور را فراهم ساخته است.


 معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نقش کلیدی تجهیزات دانش بنیان فراوری محصولات دارویی و غذایی گفت: تجهیزات فرآوری،  حائز اهمیت بسیار بالا از نظر ارزآوری صنایع رازی هست و جز کالاهای تحریمی به شمار می رود و با بازار  خارق العاده میتواند نقش مهمی در رفع نیاز صنایع داخلی و ارزآوری از طریق صادرات ایفا کند.

 ستاری ادامه داد:  این محصول موجب ایجاد ارزش افزوده چند برابری محصولات کشاورزی و باغی خواهد شد. درآمد ارزی و صادرات این محصولات را به دهها برابر ارتقا دهد. همچنین شرکتهای  تولید کننده محصولات غذایی قطعاً از این محصول حمایت خواهند کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به نقش آفرینی بیش از 3 هزار و 700 شرکت دانش بنیان در سپهر اقتصاد دانش بنیان کشور گفت: 70 درصد این کسب و کارها نوپا هستند که ایجاد ارزش افزوده  600هزار میلیاردریالی در سال گذشته از محل فعالیت اقتصادی و علمی این شرکت ها، ماحصل ایجاد محیط کسب و کار مساعد برای شرکت های  دانش بنیان و استارتاپی در دو سال گذشته است.

 

توانمندی تولید خشک کن های انجمادی صنعتی

 

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین از شرکت دانش بنیان تکوین آزمایش پارسه (تاپکو اراک) نخستین شرکت دانشگاهی طراحی و ساخت دستگاه‌های فریزدرایر (خشک کن های انجمادی) صنعتی و نیمه صنعتی کشور دیدن کرد.

 این شرکت دانش بنیان، فعالیت خود را برای ساخت دستگاه‌های فریز درایر از سال 1392 در دانشگاه اراک آغاز کرد و اکنون در حوزه تولید دستگاه فریز درایر در دانشگاه اراک و واحدهای کارگاهی شهرک صنعتی اراک فعالیت می کند.

 

بازدید از یک واحد فناور تولید ابزارآلات دستی


معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نخستین بخش سفر خود به اراک از کارخانجات تولیدی ابزار آلات دستی ایران پتک دیدن کرد.

ایران پتک مشتمل بر واحدهای متعدد طراحی، قالبسازی، ابزارسازی، فورج(آهنگری گرم)، ماشین کاری، جوشکاری، پرسکاری، آبکاری، سیاهکاری، عملیات حرارتی، رنگ کاری، درودگری، دایکست آلومینیوم، سوهان، تزریق پلاستیک، مونتاژ و بسته بندی است.

این شرکت با توانمندی تولید قالب های متنوع،  ظرفیت تولید بیش از هزار نوع ابزار دستی را داراست

محصولات فعلی ایران پتک شامل دو گروه ابزارآلات صنعتی و آموزشی است که مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی تولید می شود.

در بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از واحدهای فناور و صنعتی اراک، سیدعلی آقازاده استاندار استان مرکزی، پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری، پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان، اسماعیل قادری فر رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی،واحدهای فناور پارک علم و فناوری اراک و جمعی از مسوولان استانی ستاری را همراهی می کردند.

 

پایان پیام/24


١٤:١٨ - 1397/05/16    /    شماره : ٣٦٦٢٨    /    تعداد نمایش : ٤٩٢خروج